Tiedote: Nystars ei hae naisten divarilisenssiä

 

Tiedote:

Nystars ei hae naisten divarilisenssiä

 

Nystars on päättänyt olla hakematta divarilisenssiä. Päätös perustuu siihen, ettei joukkueella ole urheilullisia ja taloudellisia edellytyksiä viedä kautta läpi sarjatasolle kuuluvalla ryhdikkäällä tavalla. Joukkue oli jo ilmoitettu sarjaan, mutta ilmoittautumisajan jälkeen tapahtunut sarjapaikan täyttö muutti pelaajatilannetta radikaalisti. Pelaajamäärän jäädessä liian pieneksi, sekä kauden tullessa liian kalliiksi, jäi ainoaksi vaihtoehdoksi todeta haikein mielin ettei lisenssihakemusta voida jättää. Seurassa tulee toimimaan naisten kakkosdivarijoukkue, sekä nelosdivariin ollaan uutta joukkuetta perustamassa.

Lisätiedot: Sami Virtanen, puheenjohtaja, 0503431003, samivirtanen17@gmail.com

Jaa artikkeli

Uusimmat uutiset

Torstaina 16.5.2024 vietettiin Nystarsin historian toiset päättäjäiset koko seuran voimin Pohitullissa. Yhteensä 16 joukkuetta sai puheenvuoron sekä palkinnot yleisön edessä. Nuorempien juniorijoukkueiden kaikille pelaajille jaettiin...

18.5.2024

Nystars

Perinteinen kauden avausturnaus Painopiste Pränt Cup pelataan tänä vuonna Lauantaina 17.8. Pohitullissa. Turnaukseen otetaan mukaan kymmenen sarjajoukkuetta ilmoittautumisjärjestyksessä. Turnauksen hinta on 250€/joukkue. Turnauksessa on uutuutena...

16.5.2024

Miehet 1

Tehtävänimike: Juniorikoordinaattori Nystars on vuonna 2022 perustettu salibandyseura Uudessakaupungissa, joka yhdistää kaksi aiemmin kaupungissa toiminutta salibandyseuraa. Uuden yhdistetyn seuran tavoitteena on tarjota paremmat mahdollisuudet salibandyn...

13.5.2024

Nystars