Nystars T10 aloittaa kautensa Mynämäellä lauantaina

Nystarsin T10 joukkue avaa kautensa Säbäkipinä-sarjassa Mynämäellä lauantaina, kahden joukkueen voimin.

– Päädyimme kahteen joukkueeseen, kun meillä on niin paljon pelaajia. Joukkueessa on 25 vuosina 2014-2016 syntynyttä tyttöä. Heidät on jaettu kahteen joukkueeseen: Nystars T10 ja Nystars T10 Musta. Kokemusero joukkueen sisällä on vielä suuri. KaPalaisilla on kokemusta sarjapeleistä jo viime kaudelta, mutta USB:stä siirtyneille tämä on ensi kokemus sarjapeleissä ja osa pelaajista on aloittanut vasta tänä syksynä. Syyskauden aikana on kolme turnausta, joissa kaikissa kaksi peliä/joukkue. Syksyn aikana on treenattu kahdesti viikossa ja kehitys on ollut hyvää. Vaikka meillä pelureita onkin mukavasti, ovat kaikki uudetkin tervetulleita mukaan, kertoo joukkueen valmentaja Markus Friberg.

Kausi käynnistyy siis huomenna ja joukkueen pelejä voit seurata myös striimin välityksellä osoitteesta: Nystars P16 – YouTube

Pelit 9.45 Nystars T10 musta – SBS Wirmo punainen

10.25 Nystars T10 – Airisto SB

11.05 Nystars T10 musta – SBS Wirmo

12.30 Nystars T10 – SBS Wirmo punainen

Jaa artikkeli

Uusimmat uutiset

Torstaina 16.5.2024 vietettiin Nystarsin historian toiset päättäjäiset koko seuran voimin Pohitullissa. Yhteensä 16 joukkuetta sai puheenvuoron sekä palkinnot yleisön edessä. Nuorempien juniorijoukkueiden kaikille pelaajille jaettiin...

18.5.2024

Nystars

Perinteinen kauden avausturnaus Painopiste Pränt Cup pelataan tänä vuonna Lauantaina 17.8. Pohitullissa. Turnaukseen otetaan mukaan kymmenen sarjajoukkuetta ilmoittautumisjärjestyksessä. Turnauksen hinta on 250€/joukkue. Turnauksessa on uutuutena...

16.5.2024

Miehet 1

Tehtävänimike: Juniorikoordinaattori Nystars on vuonna 2022 perustettu salibandyseura Uudessakaupungissa, joka yhdistää kaksi aiemmin kaupungissa toiminutta salibandyseuraa. Uuden yhdistetyn seuran tavoitteena on tarjota paremmat mahdollisuudet salibandyn...

13.5.2024

Nystars