Naisten Divarikarsinnat starttaavat lauantaina

Naisten Divarikarsinnat starttaavat lauantaina 25.3., kun Nystars matkustaa FBC Remixin vieraaksi Isokyrö Areenalle. Naisten sarjajärjestelmä kokee muutoksia ja karsinnoissa on tarjolla paikka uudistuneeseen naisten Divariin ensi kaudeksi.

Nystarsin naiset karsivat paikasta naisten Divarissa kaudelle 2023-2024. Kaudella 2023-24 naisten Divari tulee olemaan pääsarja. Naisten sarjat kokevat kaudelle 2023-2024 muutoksia. Tällä kaudella F-liigaa on pelattu kahdessa kahdeksan joukkueen tasolohkossa. Ensi kaudella F-Liigassa pelaa 12 joukkuetta, A-liigan 8 joukkuetta, sekä 4 parasta B-liigajoukkuetta. Divarissa pelaavat loput neljä B-liigan joukkuetta, nykymuotoisen 1-divisioonan lohkovoittajat (3 joukkuetta) sekä kolme karsintojen kautta paikkansa lunastanutta joukkuetta. Nykyinen 1-divisioona muuttuu ensi kaudeksi Suomi-sarjaksi Divarin ja kakkosdivarin väliin.

Karsinnat pelataan yksittäisin otteluin paras kolmesta ottelusarjoin eli kahdella voitolla lunastaa paikan Divariin. Häviäjä pelaa uudessa Suomi-sarjassa ensi kaudella. Peliaika on 3×20 min tehokasta peliaikaa. Jos varsinainen peliaika päättyy tasan, pelataan 20 min jatkoaika viidellä viittä vastaan. Jatkoaika päättyy ensimmäiseen hyväksyttyyn maaliin. Mikäli jatkoaika ei tuo ratkaisua, ratkaistaan ottelun voittaja viiden laukojan rangaistuslaukaus -kilpailussa. Varsinaisen peliajan ja jatkoajan välillä on 5 min erätauko.

Karsinnoissa pelaavat nousukyvykkäät joukkueet. Keväällä 2022 tehtyyn nousuhalukkuuskyselyyn kielteisesti vastanneet joukkueet eivät voi nousta Divariin, eivätkä osallistua Divarikarsintoihin. Nousukyvykkäillä joukkueilla on nimensä perässä *-merkintä sarjataulukossa.

Lohkojen 1. sijoittuneet nousivat suoraan yksittäisinä otteluina pelattavaan naisten Divariin kaudelle 2023-2024. Lohkojen 2.-3. sijoittuneet karsivat nyt paikasta naisten Divarissa. Joukkueet pelaavat ristiin toisen lohkon joukkuetta vastaan paras kolmesta systeemillä yksittäisinä otteluina.

 

Karsintojen otteluparit:
FBC Remix (A2) – Nystars (B3)
SBS Wirmo Akatemia (B2) – Pelicans SB (C3)
FB Factor (C2) – SB Nivala (A3)

 

Ottelupäivät:
25.03.2023 17:30 Isokyrö Areena FBC Remix* – Nystars*
26.03.2023 15:45 Pohitullin koulu Nystars* – FBC Remix*
tarvittaessa:
01.04.2023 17:30 Isokyrö Areena FBC Remix* – Nystars*

Jaa artikkeli

Uusimmat uutiset

FANIBUSSI HÄMEENLINNAAN SU 21.04. Lähde meidän mukaan toiseen Finaaliotteluun Hämeenlinnaan. Lähtö 21.04. Kello 14.00 Paikka Uudenkaupungin jäähalli Hinta 20 € / henkilö Sitovat ilmottautumiset TO...

16.4.2024

Nystars

Palkkaamme kesäduuni OP:n piikkiin kampanjalla kaksi (2) kesätyöntekijää. Tulette toimimaan yhdessä seuramme nuorten kesäharjoitusten vetäjinä. Lisäksi päivitätte seuramme sosiaalista mediaa, harjoitusten edistymisestä. Tarjoamme teille kahden...

6.3.2024

Nystars

Perinteinen kauden avausturnaus Painopiste Pränt Cup pelataan tänä vuonna Lauantaina 10.8. Pohitullissa. Turnaukseen otetaan mukaan kymmenen sarjajoukkuetta ilmoittautumisjärjestyksessä. Turnauksen hinta on 250€/joukkue. Turnauksessa on uutuutena...

28.2.2024

Miehet 1