Miehet jatkoon Suomen Cupissa

Nystarsin miesten Suomen Cup alkoin Nakkilassa Lauantaina. Ensimmäisen kierroksen kaavio muodostuu siten, että neljä joukkuetta on aseteltu ottelupareihin. Otteluiden voittajat pelaavat suorasta jatkopaikasta ja otteluiden häviäjät toisesta mahdollisuudesta. Viidennessä ottelussa toisen mahdollisuuden jatkopaikkaan saavat voittajien häviäjä ja häviäjien voittaja.

Nystars sai vastaansa isäntäjoukkue NTK:n, joka on vuosikaudet pelannut kolmosdivarissa ja näin ollen lähti otteluun ennakkosuosikkina. Ottelun avauserässä kävi jo juoni selväksi. Nystars hallitsee peliä ja NTK puolustaa erittäin tiiviisti. Ottelun avausmaali nähdäänkin toisessa erässä, kun Timo Etula siirtää Nystarsin johtoon Valtteri Salinin syötöstä. Viisi minuuttia tästä ja Nystars lisää johtoa Konsta Rostedtin toimesta, syöttäjänä Eetu Suomela. Kolmannessa erässä kuuden minuutin kohdalla NTK pääsee tasoittamaan. Ottelun lopussa NTK yritti vielä ilman maalivahtia, mutta ottelussa ei enempää maaleja nähty, joten Nystarsille voitto lukemin 1-2.

Toisessa ottelussa vastassa Pränt Cupin finaalista tuttu Velehot, joka oli oman avausottelunsa voittanut 13-6. Velehot tiedettiin etukäteen erittäin vaaralliseksi joukkueeksi. Ottelun avausmaalia ei tarvitse kauaa odottaa, kun Tomi Mikkonen tekee ensimmäisessä vaihdossaan Juha Pellilän syötöstä. Velehot pääsee kuitenkin heti seuraavasta vaihdosta ylivoimalle, eikä tästä erehdy ja tilanne tasan. Erän loppupuolella Jaakko Kantola laukoo Nystarsin johtoon. Toisen erän alkupuolella Jaani Peura vie kahden maalin johtoon. Tämän jälkeen Nystarsin hermokontrolli hieman pettää ja samasta tilanteesta kaksi miestä jäähylle. Velehojen vaarallinen ylivoima käyttää molemmat jäähyt hyväksi ja yhtäkkiä tilanne onkin tasan 3-3. Kolmannen erän alkuun Velehot siirtyy vielä johtoon. Nystars kuitenkin vielä nousee tasoihin Jaani Peuran ottelun toisella maalilla, syöttäjänä Juha Pellilä. Varsinainen peliaika päättyi tasan 4-4, joten ratkaisua lähdettiin hakemaan 10 minuutin jatkoajalta. Jatkoaikaa ehditään pelaamaan vajaa neljä minuuttia, kun Tino Pesolan syötöstä Jyri Sieväsen hirmulämäri ohittaa vahvassa maskissa olleen Velehot maalivahdin ja voiton juhlat käyntiin.

”Ensimmäisessä pelissä ei tänään oltu oikein valmiita. Terävyys puuttui tekemisestä, eikä kukaan oikein loistanut. Toki ei siellä isoja virheitäkään kukaan tehnyt, eli aika tasapaksu esitys josta jokainen pystyy parantamaan. Toisessa pelissä meillä oli peli täysin hallinnassa omaan hölmöilyyn asti. Onneksi saatiin pelistä vielä kiinni ja jatkoajalla ratkaistua, ettei kolmatta peliä tarvinnut jäädä pelaamaan. Jaani Peuran otteet oli tänään erityisesti silmiinpistävän vakuuttavia molemmissa päissä.” kertaa päävalmentaja Sami Virtanen

Seuraava cup kierros pelataan La 10.9. Turussa ja silloin vastaan asettuu kakkosdivariin noussut AFC Campus. Pelisysteemi on sama kuin ensimmäisellä kierroksella. Toisessa otteluparissa kakkosdivarin TPS 3 kohtaa vitosdivarista aloittavan Eurajoen Veikot.

”Toiselta kierrokselta on ehdottomasti hyvät mahdollisuudet jatkoon ja se onkin tavoitteena, sillä kolmannella kierroksella pääsisi pelaamaan yksittäisiä otteluita. Tässä vielä valmistaudutaan parilla treenipelillä, jossa jokainen pelaaja saa näytönpaikkansa. Kovaa kilpailua käydään paikoista pelaavassa kokoonpanossa ja se taas potkii jokaista eteenpäin kun kenelläkään ei ole varaa lorvailla yhdessäkään tapahtumassa. Hyvällä tiellä ollaan ja tämä joukkue tulee vielä parantamaan otteitaan paljon.” , käy Virtanen läpi valmistautumista tuleviin koitoksiin.

Jaa artikkeli

Uusimmat uutiset

Torstaina 16.5.2024 vietettiin Nystarsin historian toiset päättäjäiset koko seuran voimin Pohitullissa. Yhteensä 16 joukkuetta sai puheenvuoron sekä palkinnot yleisön edessä. Nuorempien juniorijoukkueiden kaikille pelaajille jaettiin...

18.5.2024

Nystars

Perinteinen kauden avausturnaus Painopiste Pränt Cup pelataan tänä vuonna Lauantaina 17.8. Pohitullissa. Turnaukseen otetaan mukaan kymmenen sarjajoukkuetta ilmoittautumisjärjestyksessä. Turnauksen hinta on 250€/joukkue. Turnauksessa on uutuutena...

16.5.2024

Miehet 1

Tehtävänimike: Juniorikoordinaattori Nystars on vuonna 2022 perustettu salibandyseura Uudessakaupungissa, joka yhdistää kaksi aiemmin kaupungissa toiminutta salibandyseuraa. Uuden yhdistetyn seuran tavoitteena on tarjota paremmat mahdollisuudet salibandyn...

13.5.2024

Nystars