Kevätkauden toinen turnaus T10:llä Naantalissa

T10 Säbäkipinän Oravaliiga jatkui kevätkauden toisella turnauksella Naantalissa Karvetin koulussa. Nystarsin T10 joukkue pelaa sarjaa kahdella peliryhmällä, joten luvassa oli jälleen säbäkipinää neljän ottelun verran.

Nystars T10 Mustat saivat vastaansa päivän ensimmäisessä pelissä SBS Wirmo Punaisen. Joukkueiden edellinen kohtaaminen Kalannissa päättyi Nystarsin 5-2 voittoon. Tällä kertaa ottelu päättyi Nystars T10 Mustan voittoon lukemin 4-1.

Toisessa pelissä Nystarsin T10 ryhmää vastaan asteli SalPa. Edelliset kohtaamiset Kalannissa päättyivät tasapeliin 1-1 sekä Nystarsin tiukkaan 4-5 voittoon. Tämän päivän pelissä riitti vauhtia ja tilanteita. Ottelun lukemat kirjattiin Nystarsin eduksi maalein 6-1.

Kolmannessa pelissä Nystars T10 Musta kohtasi järjestäjäjoukkue SB Naantali Sinisen. Edellinen kohtaaminen Kalannissa päättyi Naantalilaisten voittoon 4-2. Tämän päivän ottelussa erätauolle siirryttiin Naantalin johtaessa 2-1. Naantalilaisten vahvan toisen erän siivittämänä, SB Naantali Sininen kirjaa tästäkin kohtaamisesta voiton itselleen lukemin 1-5.

Päivän viimeinen ottelu pelattiin Nystars T10:n sekä SBS Wirmo Punaisen välillä. Maalirikas ottelu päättyi Nystarsin voittoon  8-4.

Päivän neljästä ottelusta tytöille kolme voittoa, tästä on hyvä jatkaa eteenpäin kohti seuraavaa turnausta. Kevään toiseksi viimeinen turnaus pelataan 19.3.2023 Mynämäellä.

Jaa artikkeli

Uusimmat uutiset

Torstaina 16.5.2024 vietettiin Nystarsin historian toiset päättäjäiset koko seuran voimin Pohitullissa. Yhteensä 16 joukkuetta sai puheenvuoron sekä palkinnot yleisön edessä. Nuorempien juniorijoukkueiden kaikille pelaajille jaettiin...

18.5.2024

Nystars

Perinteinen kauden avausturnaus Painopiste Pränt Cup pelataan tänä vuonna Lauantaina 17.8. Pohitullissa. Turnaukseen otetaan mukaan kymmenen sarjajoukkuetta ilmoittautumisjärjestyksessä. Turnauksen hinta on 250€/joukkue. Turnauksessa on uutuutena...

16.5.2024

Miehet 1

Tehtävänimike: Juniorikoordinaattori Nystars on vuonna 2022 perustettu salibandyseura Uudessakaupungissa, joka yhdistää kaksi aiemmin kaupungissa toiminutta salibandyseuraa. Uuden yhdistetyn seuran tavoitteena on tarjota paremmat mahdollisuudet salibandyn...

13.5.2024

Nystars