SM-sarja opetti paljon P16 joukkueelle

Kausi 22-23 on nyt Nystarsin P16 joukkueen osalta ohi. Kausi oli ensimmäinen salibandyn SM-tasolla ja vaatimukset sarjan osalta hieman jopa yllättivät joukkueen. Peliajan kasvaminen 3×15 minuutista 3×20 minuuttiin muuttivat pelin luonnetta merkittävästi, lisäksi mukaan tulivat pitkät erätauot. Voimasuhteet joukkueiden kesken vaihtelivat melkoisesti jopa erän sisällä. Vastassa SM-sarjassa olivat Suomen parhaat ikäluokan joukkueet ja tätä ikäluokkaa pidetään ehkä juniorisarjojen kovatasoisimpana. Sarjaa pelattiin 12 joukkueen sarjassa, jossa jokainen joukkue kohdattiin kahteen kertaan, kotona ja vieraissa.

Sarja alkoi mainiosti itä-Suomen kiertueen tuplavoitolla. Seuraavat neljä peliä sujuivat tappiollisissa merkeissä. Seuraavaan väliin tuli taas pari voittoa, mutta sitä seurannut kuuden peräkkäisen tappion putki oli varmasti joukkueen historian pisin. Pikku hiljaa sarjan edetessä,   alkoivat vaatimukset hahmottua ja sarjan lopussa alkoi jo kulkea paremmin. Neljästä viimeisestä pelistä tuli kolme voittoa sarjan kärkijoukkueista. Makeimpana herkkuna sarjan päätösottelussa kaatui runkosarjan voittaja Blackbirds. Sarjan loppusijoitus oli kymmenes ja SM:n play offsit jäivät kahdeksan pisteen päähän.  Ensi kaudella on tavoitteena jälleen pelata P17 SM-sarjassa ja menestyä tätä vuotta paremmin.

Valmennuksen silmissä tavoite saavutettiin jo kauden puolivälissä, kun selviydyttiin tasollisesti kovaan 12 joukkueen SM-sarjaan. Jokainen voitto sarjassa oli menestys ja jokainen tappio oli pettymys. Niinhän se kilpaurheilussa pitää ollakin ja jokaista peliä lähdettiin voittamaan. Pieni pelaajarosteri aiheutti ongelmia, jos poikia oli kipeänä ja ei päästy pelaamaan kolmella kentällisellä. Kolmansissa erissä vain väsy iski, ja varsinkin viikonlopun kaksoiskierrokset olivat haastavia jaksamisen kannalta.

Vain kaksi joukkuetta jäi voittamatta, viime vuoden mestari Steelers ja lähes koko kauden sarjajohdossa ollut Saipa. Urheilussa on aina hyvä jäädä jotain hampaan koloon. Muistaa silloin, mitä varten pitää tehdä hommia, kertaa valmentaja Kauha kautta.  JN

Jaa artikkeli

Uusimmat uutiset

FANIBUSSI HÄMEENLINNAAN SU 21.04. Lähde meidän mukaan toiseen Finaaliotteluun Hämeenlinnaan. Lähtö 21.04. Kello 14.00 Paikka Uudenkaupungin jäähalli Hinta 20 € / henkilö Sitovat ilmottautumiset TO...

16.4.2024

Nystars

Palkkaamme kesäduuni OP:n piikkiin kampanjalla kaksi (2) kesätyöntekijää. Tulette toimimaan yhdessä seuramme nuorten kesäharjoitusten vetäjinä. Lisäksi päivitätte seuramme sosiaalista mediaa, harjoitusten edistymisestä. Tarjoamme teille kahden...

6.3.2024

Nystars

Perinteinen kauden avausturnaus Painopiste Pränt Cup pelataan tänä vuonna Lauantaina 10.8. Pohitullissa. Turnaukseen otetaan mukaan kymmenen sarjajoukkuetta ilmoittautumisjärjestyksessä. Turnauksen hinta on 250€/joukkue. Turnauksessa on uutuutena...

28.2.2024

Miehet 1